Strojírenství je jedním z klíčových odvětví průmyslu. I přes současné složité období stále hraje zásadní roli v ekonomice Zlínského kraje a technologickém pokroku obecně. Přestože strojírenství nabízí širokou škálu kariérních příležitostí, ženy jsou v něm stále zastoupeny výrazně méně než muži. V čem je problém a jak jej řešit?
Ženy ve strojírenství jsou stále na okraji
Strojírenství tvoří významnou část zpracovatelského průmyslu, ve kterém stále převažují muži nad ženami. V roce 2022 tvořily ženy v českém zpracovatelském průmyslu jednu třetinu zaměstnaných, zbylé dvě třetiny reprezentovali muži. Ve Zlínském kraji je situace podobná: ženy se na zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu v roce 2022 podílely z 32,5 %. Tento nepoměr je ještě výraznější v odborných technických pozicích. To je vidět i na silně disproporčním zájmu dívek o studium středoškolských oborů (učebních i maturitních). Ve Zlínském kraji tvoří žactvo strojírenských oborů z 97 % chlapci a jen 3 % dívek.
Co ženy odrazuje
Tento stav je způsoben mnoha důvody, které lze shrnout do tří hlavních příčin:
Strojírenství nabízí atraktivní mzdy
Jedním z argumentů k nalákání (nejen) dívek ke studiu některého ze strojírenských oborů jsou nadstandardní mzdy. Jak vyplývá z dat Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV), kvalifikované strojírenské pozice jsou velmi slušně placeny. Z aktuálních statistik ISPV například vyplývá, že strojní inženýři ve Zlínském kraji v roce 2023 v průměru vydělávali téměř 61 tisíc korun měsíčně (vyjádřeno v hrubé mzdě). Strojírenští technici si přišli na více než 46 tisíc hrubého měsíčně. Mzda seřizovačů obráběcích strojů dosahovala téměř 40 tisíc korun za měsíc.
Regionální iniciativa „Zachraňme strojírenství“ plánuje zvýšit zájem o obor
Ve Zlínském kraji se chystá kampaň nazvaná „Zachraňme strojírenství“, od níž si její iniciátoři slibují zvýšit zájem mladých lidí o studium strojírenských oborů a řešit systémové nastavení těchto oborů na středních školách. V rámci kampaně se chystají mj. akce k prezentaci strojírenství jako atraktivního a perspektivního odvětví. Kampaň se připravuje ve spolupráci škol, strojírenských firem, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a dalších aktérů, kterým záleží na budoucnosti strojírenství ve Zlínském kraji.
Projekt NESTEREO seznamuje dívky se strojírenstvím
Pokud kampaň do svých akcí zapracuje poznatek, že jednou z cest záchrany strojírenství ve Zlínském kraji je podpora dívek v jejich zájmu o techniku, bude to skvělé. Už nyní probíhá projekt NESTEREO, který strojírenství propaguje jako sektor vhodný i pro dívky. Proč může být (nejen) pro ženu fajn pracovat ve strojírenství, se dozvíte na webu Datové platformy zaměstnanosti Zlínského kraje v sekci Trochu jiná kariéra. Například od aerodynamičky Kateřiny Sochorcové ze společnosti Aircraft Industries.
Zdroje: